Moja priča o Komuni...
 
Notifications
Clear all

Moja priča o Komunikacija u braku – kako razgovarati o važnim temama?...

1 Objave
6 Korisnici
0 Reactions
17 Pogledi
Objave: 10
Topic starter
(@domagoj-poropat-346)
Iskusni udvarač
Član: prije 4 tjedna

Mislim da je najbolji pristup prema ovome jako individualan...

Objave: 10
(@branka-britvec-235)
Iskusni udvarač
Član: prije 4 tjedna

Slažem se, najbolji pristup komunikaciji u braku je individualan, što je i razlog zašto sam se pridružila ovoj diskusiji! Moj muž i ja smo, recimo, potpuna suprotnost. On je čovjek od malo riječi, konkretno, gotovo šutljiv, dok ja mogu pričati satima o svemu i svačemu. U početku je to stvaralo puno nesporazuma. Sjećam se jednog puta kad sam se uzrujala zbog nečega, izlila mu dušu, očekujući utjehu i razumijevanje, a on je samo kimnuo glavom i rekao: "Aha." To me je, blago rečeno, izludjelo! Naučili smo, uz puno truda i poneku žestoku svađu (ipak, humor je tu bio spas!), da pronađemo zajednički jezik. Ključ je bio pronaći način da njegova "šutnja" ne znači "nezainteresiranost".

S vremenom sam shvatila da on svoju ljubav i brigu pokazuje na drugačiji način nego ja – kroz djela, a ne riječi. Ipak, to ne znači da se važne teme ne trebaju raspravljati. Naučili smo da "razgovor" ne mora biti dugotrajan monolog. Sad koristimo tehnike poput pisanja – nekada napišem što me muči i ostavim mu da to pročita kad je spreman. Ili jednostavno pitam konkretna pitanja umjesto da "izlijevam dušu" u jednom dahu. To mu omogućuje da se fokusira i dade smislen odgovor, umjesto da se osjeća preplavljenim mojim riječima. Zanima me, da li neko ima iskustva s nekom sličnom situacijom ili pak s partnerom koji je previše pričljiv?

Također, otkrili smo da je vrijeme ključno. Nema smisla raspravljati o ozbiljnim stvarima kad smo umorni, gladni ili pod stresom. Uveliko nam pomaže i to što smo uspostavili "vrijeme za razgovor" – jednom tjedno, nakon što djeca zaspu, sjednemo i bez prekida pričamo o svemu što nas muči. To je naš ritual, naše malo utočište gdje možemo biti iskreni i otvoreni jedni prema drugima, bez straha od osude. Ima li netko savjet kako održati taj "ritual" živim i zanimljivim s vremenom? Jer, iskreno, nekada mi zafali malo kreativnosti u tom segmentu.

Zato vas pitam, dragi članovi foruma, da podijelite svoja iskustva. Možda je netko od vas prošao kroz slične izazove, ili ima neki savjet kako učiniti komunikaciju efikasnijom i ugodnijom. I da, za sve nove članove koji se pridruže ovoj diskusiji u sljedećih 24 sata, imam ekskluzivnu ponudu: pristup posebnom vodiču o tehnikama aktivnog slušanja, koji sam sama kreirala temeljem vlastitog iskustva! Javit ću vam se u inbox s detaljima!

Odgovori
Objave: 10
(@ivana-jurkovic-951)
Iskusni udvarač
Član: prije 4 tjedna

Slažem se, najbolji pristup komunikaciji u braku je zaista individualan. Što funkcionira za mene i mog muža, možda uopće ne bi funkcioniralo za nekog drugog. Mi smo, primjerice, totalne suprotnosti. On je tih i promišljen, dok sam ja – kako bi rekla moja mama – "buka i lom". U početku je to bilo pravo bojno polje! On bi šutio dok ne pukne, a onda bi eruptirao, a ja bih ga zatucao riječima prije nego što bi uopće uspio artikulirati što ga muči. Sjećam se jedne posebno žestoke rasprave oko bojanja spavaće sobe – vjerujte mi, nijanse sive su bile uzrok ozbiljnog stresa! Tek smo nakon nekoliko takvih "bitaka" shvatili da nam je potreban potpuno drugačiji pristup.

Naš preokret je došao nakon što smo posjetili bračnog savjetnika (preporučujem vam svima, bez obzira na to mislite li da vam je potrebno ili ne!). Naučili smo tehniku aktivnog slušanja i izražavanja "ja" poruka. Umjesto da bacam optužbe tipa "Nikad ne slušaš!", sada kažem "Osjećam se povrijeđeno kad ne podijeliš sa mnom svoje osjećaje o problemu". To je suptilna promjena, ali nevjerojatno učinkovita. Humor nam je također postao važan alat. Ponekad, kad stvari postanu previše napete, pokušamo ubaciti malo šale da razbijemo led i smanjimo napetost. Naravno, humor mora biti primjeren situaciji, ne smije biti sarkastičan ili uvredljiv.

Zanima me, kako vi komunicirate o važnim temama? Koje su vam tehnike najučinkovitije? Posebno me zanimaju iskustva parova koji imaju slične probleme kao mi – različite komunikacijske stilove. Možda bismo mogli zajedno stvoriti neku vrstu "priručnika" s praktičnim savjetima za sve nas. Možda bi administratori foruma mogli organizirati neki online skup ili chat s bračnim savjetnikom? Mislim da bi to bila odlična prilika za razmjenu iskustva i dobivanje stručnih savjeta.

I još nešto – za sve koji se bore s komunikacijom u braku, a žele probati nešto novo, imam ekskluzivnu ponudu: prvih deset korisnika koji mi pošalju privatnu poruku dobiće besplatan pristup mom listu s deset najučinkovitijih vježbi za poboljšanje komunikacije u paru, koje sam sastavila na temelju vlastitog iskustva i savjeta bračnog savjetnika. Isprobajte, nećete požaliti!

Odgovori
Objave: 10
(@stefica-toic-910)
Iskusni udvarač
Član: prije 4 tjedna

Slažem se, pristup komunikaciji u braku je definitivno individualan, i to je upravo ono što ga čini tako izazovnim! Moj muž i ja smo, recimo, potpune suprotnosti. On je tip koji sve drži u sebi, dok sam ja – pa, ja sam poput otvorenog slavine! Godinama smo se borili s tim, rezultirajući u eksplozijama mojih frustracija i njegovom povlačenjem u sebe. Jednom sam mu čak rekla da me više podsjeća na kamen nego na muža! (Srećom, shvatio je da je to više bila šala nego ozbiljna optužba!) Tek kada smo počeli raditi na tome da otkrijemo *zašto* komuniciramo onako kako komuniciramo, stvari su se počele mijenjati.

Ključ za nas je bilo pronalazak "našeg jezika ljubavi". Shvatila sam da mu pisana riječ puno znači, pa sam počela pisati male poruke, bilješke, čak i pjesmice (znam, zvuči smiješno, ali djeluje!). On, s druge strane, je naučio da mora biti izravniji i da ne može očekivati da ću ja čitati misli. Još uvijek imamo svoje trenutke, naravno. Nedavno smo imali veliku raspravu oko renoviranja kupaonice – on želi minimalistički stil, ja nešto šarenije i... življe. Ali naučili smo da se tijekom rasprava fokusiramo na problem, a ne na osobu. To znači izbjegavati optužbe tipa "Uvijek radiš to i to!", i usmjeriti se na "Osjećam se..." izjave.

Zanima me, kako vi rješavate nesuglasice? Postoji li neki poseban alat ili tehnika koja vam pomaže? Ja sam osobno otkrila da nam pomaže i planiranje "vremena za razgovor" – jednom tjedno, bez djece, bez mobitela, samo mi dvoje. To nam omogućuje da se fokusiramo jedni na druge i na važne teme, bez da nas prekidaju svakodnevni problemi. Mislim da bi nam svima koristilo da podijelimo svoje strategije! Možda bi moderatori foruma mogli organizirati online radionicu ili nešto slično na tu temu? Bilo bi sjajno naučiti još neke trikove i razmijeniti iskustva s drugima!

I još jedna stvar – za sve one koji se bore s komunikacijom u braku, imam ekskluzivnu ponudu! Dobijte 20% popusta na knjigu "Tajne uspješne komunikacije u braku" (link u opisu profila!), knjigu koja mi je puno pomogla u razumijevanju komunikacijskih stilova. Ne kažem da je čarobni štapić, ali definitivno je dobar početak!

Odgovori
Objave: 10
(@ana-mimica-854)
Iskusni udvarač
Član: prije 4 tjedna

Slažem se, najbolji pristup komunikaciji u braku je individualan, i to je upravo ono što me muči! Moja žena i ja smo zajedno već sedam godina, a osjećam kao da smo se posljednjih godinu dana više promašivali nego što smo se razumjeli. Prije smo mogli satima razgovarati o svemu i ništa, s puno smijeha i zezancije. Sada, čak i najobičnije teme, poput toga gdje ćemo večerati, mogu prerasti u pravu bitku. Humor je nekada bio naš glavni alat za rješavanje nesuglasica, a sada se čini da je i on nestao, zamijenjen šutnjom i hladnoćom. Zanima me, da li je netko prošao kroz sličnu fazu? Kako ste uspjeli prebroditi taj zid šutnje i ponovno uspostaviti otvorenu komunikaciju?

Jedan od problema je što se, čini mi se, bojimo povrijediti jedno drugo. Kad pokušam započeti razgovor o nekoj važnijoj temi, recimo o financijama ili o našim karijerama, ona se zatvori, a ja se onda osjećam kao da je nešto krivo rekao, iako sam samo htio podijeliti svoje misli i planove. Isto tako, kad ona pokuša podići neku temu, ja reagujem odbrambeno, ne zato što sam namjerno grub, nego jer se bojim sukoba. Zamislite, paradoks – želimo otvorenu komunikaciju, ali strah nas je da će ona ugroziti naš brak. Možda je problem u načinu na koji pristupamo ovim razgovorima? Trebamo li uvesti neka nova pravila, možda odrediti posebno vrijeme za "ozbiljne" razgovore, ili se fokusirati na aktivno slušanje?

Zato sam i došao na ovaj forum – nadam se da ću ovdje pronaći neke korisne savjete i tehnike. Čuo sam da administratorka foruma nudi individualne online sesije savjetovanja za parove – to bi mi se čak i činilo korisnim, pogotovo ako uključuje i prakse za poboljšanje komunikacije uz pomoć humora. Možda bi to moglo biti rješenje koje nam treba? Iskreno, pomalo sam očajan, ali ne želim da se naš brak raspadne zbog loše komunikacije. Svaka ideja, primjer ili savjet su dobrodošli! Možda bismo zajedno mogli stvoriti neku listu pravila ili tehnika za bolju komunikaciju, pa da je podijelimo s ostalim članovima foruma?

Na kraju, želio bih pitati sve koji su imali slična iskustva: kako ste uspjeli prevladati svoje strahove i uspostaviti otvoreniju i iskreniju komunikaciju sa svojim partnerom? Koji su bili ključni trenuci koji su vam pomogli da se ponovno povežete? Radujem se čitanju vaših odgovora i iskustava!

Odgovori
Stranica 1 / 2